O masopustu

Právě v tomto období, tedy v postní době, která nastává po Třech králích a končí o Popeleční středě, se koná masopust. Třídenní svátek známý i jako Fašiangy, fašanky, ostatky, voračky, končiny či karneval. Nemá pevné datum. Jeho původ sahá hluboko do minulosti, ještě do doby předkřesťanských tradic.

Co je to masopust?

Masopust je jednou z oslav konce zimy. Podobně jako u nás jej slaví i v jiných slovanských zemích. Slavnost je spojena s veselím a hodováním, jež je záměrně zasazena mezi dvě postní období. V tomto období probíhaly taneční zábavy, zabíjačky a svatby. Vrcholem tohoto svátku je tzv. Tučný čtvrtek, kdy se prováděla zabíjačka a hostina. O masopustní neděli, pondělí a úterý, se pak konaly různé rituály, které měly zahnat zimu, zlé duchy a zajistit dobrou úrodu. Dnes se však hranice smazaly a plesová sezóna mnohdy začíná hned po Novém roce a končí v měsíci březnu. Nejznámější a největší oslava přitom paradoxně neprobíhá u nás, ale v Rio de Janeiru nebo v Santa Cruz de Tenerife. Jejich karnevalové defilé je proslulé po celém světě.

 Po masopustu

Po masopustu následuje další půst dlouhý 40 dnů, po nichž pak přicházejí Velikonoce. Hostiny konané o masopustu byly bohaté především na vepřové maso. Těm, kdo se oslavy z nějakého důvodu nemohl zúčastnit, byla poslána bohatá výslužka. Ta obsahovala huspeninu, klobásky, jelítka, jitrnice, ovar i škvarky.

 Masopust a průvod masek

Pro masopustní období jsou typické i masopustní průvody, které jsou spojené s maskami. Maska, jež nesměla v průvodu chybět, byla maska medvěda. Jde nejspíše i nejstarší známou maskou a má celou řadu podob. Dalšími tradičními maskami jsou: kobyla, Žid s pytlem na zádech, bába s nůší, kominík se žebříkem, kozel, smrtka s kosou anebo také backhus. Rej masek procházel celou obcí, tancoval, zpíval, lomozil a veselil se a lidé se spolu s ním bavili, radovali a veseli. Na každé zastávce na ně čekalo nějaké pohoštění.

 Poznámka

  • Víte, že přitom slovo karneval ve skutečnosti představuje sousloví “carne levare”, což znamená: “maso pryč”? Jde o splnění křesťanského přikázání, které je spojeno s příchodem dalšího půstu.

  • Víte, že nejslavnější masopust v Česku pořádají na Hlinecku? Tento masopust je dokonce tak významný, že se pro svou zachovalou kontinuitu dostal na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Momentálně jsem online (Na Vaší otázku odpovím do 5 minut.)

Kartářka Zdeňka - budoucnost dítěte

Znamení Beran
Specializace Andělské karty, tarotové karty, astrologie
Zaměření Dětské horoskopy, budoucnost dítěte

Specializuji se na výklad budoucnosti dětí, protože vím, že mnohé z ní se dá často ovlivnit a pozměnit k lepšímu. Vyložím Vám životní cestu a významné okamžiky, které Vašeho potomka čekají a na které je vhodné se připravit. 

Zašlete mi SMS ve tvaru DETI datum narození, jméno a otázku na číslo 903 55 79

Zavolejte mi na číslo 906 70 01 02 a zadejte mojí linku 61

Zašlete mi SMS ve tvaru DETI datum narození, jméno a Vaši otázku na číslo 903 55 79 Zavolejte mi na číslo 906 70 01 02 a zadejte mojí linku 61

Moje stránka, otázky a ohlasy

Podobné články

Co myslíte, jste v těhotenství spirituálně více citlivé?

Těhotenství je kouzelný čas plný zázraků. Během 9 měsíců žena zažívá to, co je jen stěží možné popsat. Mění se fyzicky i duševně. A co vám mnoho žen, které si těhotenství prošly potvrdí, že se v tomto období zbystřují smysly a zvětšuje se duchovní rozsah jejich podvědomí. Jejich šestý smysl v tomto období je schopen dosáhnout neuvěřitelných rozměrů. Je dobré této vnímavosti využít a vlastní snahou tento smysl ještě více rozšířit, bude se vám to hodit.

Překvapivá fakta o astrologii, o nichž jste zřejmě nevěděli

Astrologie je představována jako věda, která je spojena s předpokládanými vlivy hvězd a planet na člověka i na pozemské události. Vzhledem k tomu, že vesmír je stále po mnoha stránkách neznámý. Stále ještě nevíme spoustu odpovědí. Řada lidí se stále ke hvězdám obrací s hledáním odpovědí. S astrologií jsou tak spojena zajímavá fakta, o nichž jste možná neměli ani ponětí.

Metody věštění budoucnosti z karet

Tradiční způsob vykládání budoucnosti je z karet. Obvykle jsou to karty tarotové, ale existují i jiné, ze kterých se dá věštit budoucnost. Důvodem, proč jsou karty oblíbené je i to, že nabízí více možností, než většina jiných metod. Jako například ty, kde je možností jen odpověď „ano“ nebo „ne“.