O masopustu

Právě v tomto období, tedy v postní době, která nastává po Třech králích a končí o Popeleční středě, se koná masopust. Třídenní svátek známý i jako Fašiangy, fašanky, ostatky, voračky, končiny či karneval. Nemá pevné datum. Jeho původ sahá hluboko do minulosti, ještě do doby předkřesťanských tradic.

Co je to masopust?

Masopust je jednou z oslav konce zimy. Podobně jako u nás jej slaví i v jiných slovanských zemích. Slavnost je spojena s veselím a hodováním, jež je záměrně zasazena mezi dvě postní období. V tomto období probíhaly taneční zábavy, zabíjačky a svatby. Vrcholem tohoto svátku je tzv. Tučný čtvrtek, kdy se prováděla zabíjačka a hostina. O masopustní neděli, pondělí a úterý, se pak konaly různé rituály, které měly zahnat zimu, zlé duchy a zajistit dobrou úrodu. Dnes se však hranice smazaly a plesová sezóna mnohdy začíná hned po Novém roce a končí v měsíci březnu. Nejznámější a největší oslava přitom paradoxně neprobíhá u nás, ale v Rio de Janeiru nebo v Santa Cruz de Tenerife. Jejich karnevalové defilé je proslulé po celém světě.

 Po masopustu

Po masopustu následuje další půst dlouhý 40 dnů, po nichž pak přicházejí Velikonoce. Hostiny konané o masopustu byly bohaté především na vepřové maso. Těm, kdo se oslavy z nějakého důvodu nemohl zúčastnit, byla poslána bohatá výslužka. Ta obsahovala huspeninu, klobásky, jelítka, jitrnice, ovar i škvarky.

 Masopust a průvod masek

Pro masopustní období jsou typické i masopustní průvody, které jsou spojené s maskami. Maska, jež nesměla v průvodu chybět, byla maska medvěda. Jde nejspíše i nejstarší známou maskou a má celou řadu podob. Dalšími tradičními maskami jsou: kobyla, Žid s pytlem na zádech, bába s nůší, kominík se žebříkem, kozel, smrtka s kosou anebo také backhus. Rej masek procházel celou obcí, tancoval, zpíval, lomozil a veselil se a lidé se spolu s ním bavili, radovali a veseli. Na každé zastávce na ně čekalo nějaké pohoštění.

 Poznámka

  • Víte, že přitom slovo karneval ve skutečnosti představuje sousloví “carne levare”, což znamená: “maso pryč”? Jde o splnění křesťanského přikázání, které je spojeno s příchodem dalšího půstu.

  • Víte, že nejslavnější masopust v Česku pořádají na Hlinecku? Tento masopust je dokonce tak významný, že se pro svou zachovalou kontinuitu dostal na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Momentálně jsem online (Na Vaší otázku odpovím do 5 minut.)

Kartářka Zdeňka - budoucnost dítěte

Znamení Beran
Specializace Andělské karty, tarotové karty, astrologie
Zaměření Dětské horoskopy, budoucnost dítěte

Specializuji se na výklad budoucnosti dětí, protože vím, že mnohé z ní se dá často ovlivnit a pozměnit k lepšímu. Vyložím Vám životní cestu a významné okamžiky, které Vašeho potomka čekají a na které je vhodné se připravit. 

Zašlete mi SMS ve tvaru DETI datum narození, jméno a otázku na číslo 903 55 79

Zavolejte mi na číslo 906 70 01 02 a zadejte mojí linku 61

Zašlete mi SMS ve tvaru DETI datum narození, jméno a Vaši otázku na číslo 903 55 79 Zavolejte mi na číslo 906 70 01 02 a zadejte mojí linku 61

Moje stránka, otázky a ohlasy

Podobné články

První astrologický dům

První astrologický dům je o našem já. Prezentuje základní rysy naší osobnosti. To, jaký máme fyzický vzhled, jaký máme temperament, jaký jsme tělesný typ, jaký je náš zdravotní stav a jaký je náš vztah k životu. První dům dost významně ovlivňuje i to, jaký děláme na druhé první dojem, čili jak působíme na lidi a také, jak hledíme na druhé i to, jaký je náš postoj k okolnímu světu.

Kategorie: Astrologie Duchovní život Zdraví

Dělení magie

Síla a moc, jak ovlivnit osud, ale i někoho jiného. To je magie, tajemná síla, kterou je možno využít ve svůj prospěch, nebo také prospěch někoho jiného a také, bohužel i v neprospěch. To je již úděl obecné magie, která je dělí, jak mnozí vědí – na černou, tu temnou a bílou, tedy pozitivní magii, jenže jsou i další druhy magií, které lze uplatnit.

Výklad tarotu osm mečů

Tarotové karty se na světě užívají po několik staletí k výkladu budoucnosti, a jejich popularita prudce stoupá. Vlivem i okolních událostí totiž lidé čím dál častěji hledají podobný druh zábavy, ať už z čistě zábavných důvodů, tak i proto, že se zajímají o to, jak se věci a události budou v jejich životě mít.

Kámen podle znamení

Síla kamenů je opravdu kouzelná. Stěží si může někdo představit, jak takový, třebas i malý kamínek dokáže vysílat pozitivní sílu a tak i podpořit to, co je pro nositele přízračné. Když je zvolen správný kámen, pak máte vyhráno. Pravdou také je, že jisté kameny patří k určitým znamením zvěrokruhu. A právě k těmto znamením se vztahují i některé kameny, které podpoří sílu charakteru a obecně i silné stránky jedince. Může tak být taková síla rozhodující při důležitých momentech.