Den svatého Patrika
Každý rok 17. března mnoho lidí na celém světě slaví svátek svatého Patrika. Tenhle Patrik byl starověký duchovní, mnich, misionář a biskup. Kolují o něm různé legendy. A za svou slávu může za ta skutečnost, že byl jednou unesen nájezdníky a prodán v Irsku do otroctví. Tam prý spatřil Boha, který mu poradil, jak z otroctví utéct. A jelikož se mu to podařilo, stal se misionářem.
Den svatého Patrika
Den svatého Patrika byl v Irsku vždy významným náboženským svátkem, dnes je dokonce i svátkem státním. Svátek svatého Patrika, patrona Irska, se však v současnosti neoslavuje pouze v Irsku, s velkou vervou a vášní jej slaví řada zemí po celém světě.
Proč zelená?
Ústřední barvou tohoto svátku je zelená barva, která je úzce spjata s Irskem, přesněji s jetelovým trojlístkem, s jehož pomocí lidem vysvětloval teorii Svaté Trojice. Ostatně, i proto je trojlístek rovněž významným symbolem tohoto dne. Tyto symboly ovlivňují celý den. Všichni, kdo chtějí slavit svátek svatého Patrika se neobejdou bez něčeho zeleného, ideálně zeleného oblečení a nějakého trojlístku (jeho výrobci na něm v Irsku vydělávají miliony).
Buďme ale upřímní, bůhví, jak to s tou oslavou víry dneska bude, až do konce sedmdesátých let minulého století zákon nepovoloval mít v tento den otevřenou hospodu, stanovením dne svatého Patrika jako státního svátku a otevření hospod, se vše změnilo. Původně, svátek slavící se sportem, irským tancem a vyprávěním u krbu, se dneska slaví převážně v hospodách. Ti největší fanoušci tohoto svátku se pak vydávali na pouť na horu pojmenovanou po Patrikovi - Croagh Patrick, která se nachází v hrabství Mayo. Kde jsou ty časy...
Proč leprikon?
Dobrou otázkou je proč jsou symbolem tohoto původně náboženského dne leprikoni (čili skřítci, jež nosí štětí a s jejich pomocí můžete najít i poklad), nejspíš je tomu tak proto, že leprikoni jsou národním symbolem i maskotem této země.