Alban Eilir

V období okolo 21. března nenastává pouze jarní rovnodennost, ale podle Keltů i velký svátek zvaný Alban Eilir. Jde vůbec o jeden z nejdůležitějších keltských svátků, oslavu bohyně jara a nového života. Jinak je možno tento svátek označit i za svátek světa, země, plodnosti a nového života.

Avšak nejen Keltové slavili příchod jara a den rovnodennosti. Ještě dříve než svá pravidla nastolili Křesťané svátek slavili po celé Evropě. I proto se tomuto období říká také Eostre, Ostara nebo Méan Earraigh.

V době jarní rovnodennosti nastává magický okamžik, kdy den a noc jsou stejně dlouhé. Svátek je přesným protipólem podzimní rovnodennosti. Den slaví počátek nového života, plodnost a hojnost. Pojí se s ním spousta tradic. A zde se dostáváme k tomu, kde se vzalo vejce, důležitý symbol života a Velikonoc. Právě pro Kelty tím nejdůležitějším symbolem života. I proto je v tomto období Keltové zdobili (malovali na červeno), obětovali a darovali. Z vajec se vařily vaječné pokrmy a nádivky, pekly se koláče potřené medem (anebo také čerstvý chleba), které zdobily symboly slunce, kříže a hvězdy. S jarními zvyklostmi souvisel i důkladný jarní úklid a vlastní (podle předků prý omlazující) očista. Do země se zasévala první semena.

V tento den se pořádaly soutěže v lukostřelbě, přetlačování, zvedání a vrhání kamenů. Ženy pak pletly věnce ze 7 bylin (zimostráze, túje, tisu, jedle, vrby, smrku a buku. Dále se pletly pomlázky (které jsou symbolem plodnosti, mužské potence), jež vyšleháním měla přivést nový život do těla vyšlehaného. Významnou květinou byl petrklíč, jenž odemykal nebe jaru. K svátku náleželo i vynášení Morany, smrtky, což je další obyčej, který se zachoval do dnešních dnů. Večer se pak zapalovaly ohně, tancovalo se v kruhu a zpívalo se.

Momentálně jsem online (Na Vaší otázku odpovím do 5 minut.)

Kartářka Zdeňka - budoucnost dítěte

Znamení Beran
Specializace Andělské karty, tarotové karty, astrologie
Zaměření Dětské horoskopy, budoucnost dítěte

Specializuji se na výklad budoucnosti dětí, protože vím, že mnohé z ní se dá často ovlivnit a pozměnit k lepšímu. Vyložím Vám životní cestu a významné okamžiky, které Vašeho potomka čekají a na které je vhodné se připravit. 

Zašlete mi SMS ve tvaru DETI datum narození, jméno a otázku na číslo 903 55 79

Zavolejte mi na číslo 906 70 01 02 a zadejte mojí linku 61

Zašlete mi SMS ve tvaru DETI datum narození, jméno a Vaši otázku na číslo 903 55 79 Zavolejte mi na číslo 906 70 01 02 a zadejte mojí linku 61

Moje stránka, otázky a ohlasy

Podobné články

Magie svíček

K magii patří svíce odjakživa, přesněji asi od doby, kdy docházelo k rituálům uctívání ohně. Tehdy se k očištění domova užíval oheň, jenž měl tu moc likvidovat nečisté síly a negativní energii. Později se k těmto rituálům začaly užívat svíce. Proto plameny svící v sobě skrývají ohromnou moc a představují dodnes velmi důležitou součást těch nejrůznějších obřadů, rituálů a magického čarování.

Výklad tarotu eso mečů

Eso mečů patří do malé arkány, balíčku tarotových karet, které se používají v Evropě již několik staletí pro věštbu budoucnosti, a odpovědí na otázky, vytahující se k životu. Tarotové karty jsou populární stále a jejich oblíbenost asi jen tak nevymizí. A je jedno, zda věštbu berou tazatelé vážně, nebo je zkouší něco nového pro zábavu.

Jaký bude příští rok? - Horoskop 2019

Takřka za měsíc budou Vánoce. Za 14 dní advent odstartuje vánoční přípravy, jde však také i o dobu, kdy počítáme, jak úspěšný rok 2018 byl, ohlížíme se zpět, vzpomínáme a začneme uvažovat o roku následujícím. Rok 2019 tu bude, co nevidět a pokud chcete pomoci s plány na příští rok, přečtěte si náš horoskop.