Perfekcionismus je nebezpečný

V poslední době jsme hnáni okolím k dokonalosti. I ta sebemenší chybička je nepřípustná. Jde o noční můru obrovských rozměrů. Znáte to? Nakazili jste se a i vás sžírá ta sebezničující touha po perfekcionismu? Tak to jste v pekle. Jaký paradox, když jste toužili po přesném opaku.

Možná to ještě nevíte, ale perfekcionismus je regulérní duševní porucha, která vás může stát i život.

 Kdo je perfekcionista

Perfekcionista je člověk, který neodpustí ani tu nejmenší chybu. V jeho životě musí být vše naprosto dokonalé a všechno musí běžet bez škobrtnutí. Ačkoli tito lidé dosahují mimořádných výsledků, nejsou se sebou spokojeni. Jsou k sobě velmi kritičtí. Trápí je často poruchy příjmu potravy, různé sexuální dysfunkce, obsedantní kompulzivní poruchy a deprese. Stav doprovází rozvody a vygradovat může až v sebevraždu. I když by mohly být na sebe hrdí a mohli žít spokojeným životem, jsou naplněni nepřetržitou úzkostí a strachem ze selhání. Nikdy nejsou spokojeni. V poslední době bohužel procento takto postižených lidí narůstá.

 Příčiny perfekcionismu

Jde o strach udělat chybu. Spojen je s černobílým viděním a vysokými nároky okolí. Když k tomu připočteme nízké sebevědomí, neštěstí může být na světě. Perfekcionismus funguje na principu buď všechno, nebo nic. Klade si příliš vysoké nároky, a to až takové, které není možno dosáhnout. Je paradoxem, že strach udělat chybu, který je vede k perfekcionismu jim kolikrát zabrání úspěchu skutečně dosáhnout. Úzkost z dělání chyb vás omezuje a díky tomu nikdy nebudete těmi nejlepšími. I chybovat je lidské. Chyby jsou potřebné, abychom se z nich poučili a dále se rozvíjeli. Bez riskování a čekání pouze na stoprocentní jistotu by se vás mohlo stát i život.

 Nebezpečí perfekcionismu

Největší nebezpečí perfekcionismu je spojení se sebevraždou a také i to, že je tento problém stále ještě dlouho opomíjen. Problém zůstává obvykle dlouho skryt, protože i oni před okolím skrývají svou bolest. Nechtějí si přiznat depresi, ani sebevražedné myšlenky. Perfekcionismus z jedné strany vyvolává sebevražedné impulzy a z druhé strany je dokáže i dobře maskovat.

 Jak se ho zbavit?

Základem úspěchu je uznání problémů. Je zajímavé, že i přes svou vysokou sebekritičnost, když přijde na tuto věc, je obvykle oheň na střeše. Pro postižené je náročné si tento problém přiznat. Dobrého psychologa však můžete najít, až tehdy, když uznáte, že nějaký problém máte. Musíme vás upozornit, že perfekcionismu se už nikdy zcela nezbavíte, můžete se však naučit s ním pracovat. Důležité je, abyste si nastavili realističtější cíle. Netrestejte se za “nedokonalé” výsledky. Uvědomte si, že i když se vám něco nepovede, nemusíte se obávat trestu. Uvědomte si, že každý se mýlí a učí se z chyb. Čtěte moudré knihy a nebojte se poradit s odborníkem. To vám pak může pomoci snížit vaši touhu po všem perfektním.

Momentálně jsem online (Na Vaší otázku odpovím do 5 minut.)

Kartářka Lída - andělské karty

Znamení Beran
Specializace Pomoc v obtížných životních situacích
Zaměření andělské karty, magie

Zeptejte se na Váš osud přímo Vašich andělů. Andělské karty jsou propojením právě s těmito anděli, kteří Vás opatrují a provázejí Vaším životem. Andělé Vám pomáhají splnit životní poslání a úkoly, díky kterým se stáváte lepšími.

Zašlete mi SMS ve tvaru ANDELSKA datum narození, jméno a otázku na číslo 903 55 79

Zavolejte mi na číslo 906 70 01 02 a zadejte mojí linku 62

Zašlete mi SMS ve tvaru ANDELSKA datum narození, jméno a Vaši otázku na číslo 903 55 79 Zavolejte mi na číslo 906 70 01 02 a zadejte mojí linku 62

Moje stránka, otázky a ohlasy

Podobné články

Metody věštění budoucnosti z kávové sedliny

Stará metoda věštění z kávové sedliny k nám přišla od Indiánů. Není tedy přesně známo, jak je tato metoda stará, ale prakticky se dá považovat za poměrně tradiční, spolehlivou a také zábavnou. Je na každém z nás, zda budeme informacím věřit, nebo je považovat za ledabylé, nicméně pokud by šlo o něco, co se nepotkává s osudem, byla by nejspíš tato metoda dávno zapomenuta.

Výklad tarotu – vůz

Sedmá karta velké arkány za balíčku tarotových karet, jež se takřka na celém světě užívají pro výklad budoucnosti již několik století, se vykládá jako vůz, tedy pohyb. Karta patří do velké arkány, tedy mezi dvacet dva karet, jež spolu s padesáti šesti dalšími z malé arkány, tvoří celá balíček tarotových karet.