Kříž pražských kostelů

Karel IV. měl v plánu v Praze vybudovat pomyslný kříž spojující kostely, který by město chránil před vším zlým. Jde o skupinu 5 klášterních kostelů postavených v jižní části Nového Města.

Severní hrot kříže představuje Kostel svaté Kateřiny. Střední linii pak tvoří kostely Na Slovanech, Svatého Apolináře a Panny Marie a Karla Velikého. Jižní hrot pak kostel Panny Marie Na slupi. Ve své době představovaly výraznou dominantu města. Dnes už kříž zas až tak výrazný není, může zato vysoká činžovní zástavba.

 Teorie kříž kostelů

S teorií o kříži přišel Vilém Lorenc v rámci své interpretace založení Nového Města jako napodobeniny Jeruzaléma. Věže kostelů Panny Marie Na Trávníčku (Na Slupi), Apolináře i Kateřiny stojí v jedné linii a mají rovněž i stejnou architektonickou charakteristiku. Mají štíhlou věž, která v horní části přechází z čtvercového půdorysu na osmiboký. Vede to k myšlence, že stavby kostelů byly naplánovány již v původním návrhu města, a to i přesto, že vybudovány byly postupně v rozmezí 20 let.

 Románský kříž kostelů

Nejde však o jediný kříž v Praze. Další, mnohem starší kříž tvoří skupina kostelů postavených v románském období v jehož středu je rotunda svatého Kříže Menšího na Starém Městě. Tu pak protíná spojnice Spytihněvovy baziliky na Pražském hradě, postavené na místě předrománské rotundy svatého Víta a dnešní katedrály, a rotundy svatého Longina ve vsi Rybníček, který byl později zahrnut do Nového Města. Na Novém Městě se nachází i kostel svatého Klimenta, který patří k těm nejstarším pražským kostelům. Druhým břevnem pak byl dnes již zaniklý kostel svatého Filipa a Jakuba, který stál v místě dnešního Arbesova náměstí.

Momentálně jsem online (Na Vaší otázku odpovím do 5 minut.)

Kartářka Zdeňka - budoucnost dítěte

Znamení Beran
Specializace Andělské karty, tarotové karty, astrologie
Zaměření Dětské horoskopy, budoucnost dítěte

Specializuji se na výklad budoucnosti dětí, protože vím, že mnohé z ní se dá často ovlivnit a pozměnit k lepšímu. Vyložím Vám životní cestu a významné okamžiky, které Vašeho potomka čekají a na které je vhodné se připravit. 

Zašlete mi SMS ve tvaru RADA datum narození, jméno a otázku na číslo 903 55 60

Zavolejte mi na číslo 906 50 01 02 a zadejte mojí linku 61

Zašlete mi SMS ve tvaru RADA datum narození, jméno a Vaši otázku na číslo 903 55 60 Zavolejte mi na číslo 906 50 01 02 a zadejte mojí linku 61

Moje stránka, otázky a ohlasy

Podobné články

Časté noční můry

Jestliže máme hrozivý sen, ze kterého se uprostřed noci vzbudíme vyděšení, pak se rázem uklidníme, že je to pouze sen. Jestliže se takový sen zjeví jen jednou, pak se dá tvrdit, že je to jaksi v pořádku, ale pokud se opakuje i tak, že se děsíme chodit i spát, pak už jde o vážný problém, který je potřeba řešit. Existují dokonce časté noční můry, které se opakují a zdají se více lidem. Důvod, proč k tomu nastává, může být klíček k objasnění a také zbavení si takové noční můry.

VOODOO

Republiku Haiti nalezneme v souostroví Velké Antily. Ayiti je původní jméno obyvatel, které se se vší pravděpodobností stalo právě základem názvu země. Pokud by vás zajímal význam jména, dá se vysvětlit a přeložit jako Země vysokých hor. Tento malebný a mýty opředený stát objevil 5. prosince 1492 Kryštof Kolumbus při své první plavbě. To, co si spojujeme s Haiti dodnes je tajemné umění Voodoo. Zprostředkovanými historkami se totiž obyčejné náboženství, jehož účelem bylo primárně léčit a ochraňovat obyvatele Haiti před zlými duchy a otrokáři, proměnilo v kult černé magie, zaklínání a probouzení mrtvých. Vše je ovšem díky hororové produkci Hollywoodu přitaženo pořádně za vlasy a toto exotické náboženství poměrně dehonestuje.

Perseidy

Perseidy patří k tradičním nebeským úkazům, jež je možno na nebi sledovat každý rok v podobném období. Nejinak je tomu i letos. Perseidy představují oblíbený a vyhledávaný jev, jež můžeme pouhým okem v období prázdnin sledovat na obloze. V Česku jim říkáme také slzy svatého Vavřince, protože se obvykle na nebi objevují v době, kdy má tento světec svátek. Říkat jim však můžete i Leonidy (podle znamení zvěrokruhu).

Čínský horoskop 2018

16. února 2018 vstupujeme do roku zemského Psa. Když se to tak vezme, je to rok DonaldaTrumpa, protože právě on se v roce psa narodil. Pes je sice nejlepší přítel člověka, ale i on má svou temnou stránku. Umí se rychle naštvat, jsou velmi kritičtí k druhým, jsou také velmi tvrdohlaví a nedbají rad, zároveň jsou však i velmi přecitlivělí na kritiku a hodně emocionální. Psi jsou přímočaří, vždy řeknou to, co si myslí, ale zároveň se cítí hluboce odpovědni za blaho ostatních.