Tajemství svatého Martina

Svátek svatého Martina býval jedním z nejoblíbenějších svátků v roce. Dodnes jej máme spojený s 11. listopadem a bílým koněm. Víte však, proč se vůbec slaví a co všechno je s tímto svátkem spojeno?

Kde se vzal Martin?

Většina lidí má u nás datum i svatého Martina spojeného s příchodem zimy a taky i s hody. Magické datum a i samotný Martin, však ve skutečnosti se zimou i se spoustou jídla, měli společného jen pramálo. Martin nejezdil ani na bílém koni, ba se ani neládoval husami. On to byl totižto v reálu poustevník. A proč se stal tak slavným?

Někdy okolo roku 335 našeho letopočtu se vracel do svého ležení a potkal žebráka, kterému daroval polovinu svého pláště, aby neumrzl. Z Martina se stal pak biskup a jeden z nejslavnějších světců, který chtěl být vzorem ostatním v soucitu s chudými. Dbal velké střídmosti, kdežto dnes se lidé v tento den cpou doslova k prasknutí. Živil se pouze zeleninou. Snad jen nově vzniklá tradice spojená se sběrem potravin potřebným do potravinových bank, má s ním symbolicky nejvíce společného.

 Svatomartinské posvícení

A kde se vzalo to bláznovství s husami? No kde, u řezníků. Opět je to komerce, reklama a boj o peníze. Sedláci jednoduše potřebovali prodat to, co za ten rok odchovali (v té době neexistovaly lednice a moc zpracovatelských možností nebylo). Vymysleli si proto historku o tom, že se světec prý jednu dobu ukrýval v husím hejnu. Historka nebyla sice důkladně dotažená do konce, nicméně efekt měla, stejně jako když křesťanská církev chtěla potlačit pohanské oslavy zimního slunovratu. I řezníkům tento příběh husy prodával ve velkém. Když se na to dívali vinaři, došlo jim, že to je dobrý nápad, který by bylo dobré využít, protože právě v té době se stáčí první víno. A tak i když byl chudák svatý Martin ve skutečnosti abstinent, udělali z něj alkoholika.

 Zajímavosti spojené se svatým Martinem

 Další české tradice, které byly spojené se svatým Martinem

O svatém Martinu se kromě husy pekly i martinské rohlíky. Čeledi končívala sjednaná služba, vyplácela se jim mzda a buď se jim o rok prodloužila dohoda anebo se vydávali hledat nového hospodáře. V tento den se rovněž konaly výroční dobytčí trhy. Na mnoha místech se konaly poutě. Uzavíraly se smlouvy mezi obcí a obecním pastýřem, ovčákem, ponocným a dalšími lidmi.

 Svatomartinská koleda

Koledovat se chodilo nejen na Štěpána nebo Mikuláše, ale i na Martina. Již od 14. století tento den patřil chudým žákům, kanovníkům a katům, těm však koledu zakázali již koncem 14. století.

Momentálně jsem offline (Na Vaši otázku odpovím do 24 hodin.)

Kartářka Karin - snář a výklad snů

Znamení Štír
Specializace Výklad významu snů
Zaměření Kyvadlo, magie, tarotové karty

Většina snů má buď zcela zřejmý nebo skrytý význam. Jmenuji a Karin a zabývám se výkladem snů, které často bývají předzvěstí budoucnosti Vaší nebo vašich blízkých. Sny často také zobrazují Vaši přítomnost a Vaše skutečně city a pocity. Odhalím skutečný význam těchto snů a pomohu Vám vyřešit současné i budoucí problémy. 

Zašlete mi SMS ve tvaru SEN datum narození, jméno a otázku na číslo 903 55 60

Zavolejte mi na číslo 906 90 01 02 a zadejte mojí linku 62

Zašlete mi SMS ve tvaru SEN datum narození, jméno a Vaši otázku na číslo 903 55 60 Zavolejte mi na číslo 906 90 01 02 a zadejte mojí linku 62

Moje stránka, otázky a ohlasy

Podobné články

Jak poznat, že jste se stali obětí černé magie

Vedle bílé magie existuje i magie černá, negativní, která chce lidem jen uškodit. Přesněji, ten, kdo ji užívá chce někomu ublížit, poškodit mu zdraví anebo jej dokonce touží sprovodit ze světa. Jedním z nejznámějších projevů černé magie je přitom prokletí.

Chcete poznat, zda jste se nestali obětí černé magie? Máme pro vás informace, díky nimž to zaručeně poznáte.