Tajemství svatého Martina

Svátek svatého Martina býval jedním z nejoblíbenějších svátků v roce. Dodnes jej máme spojený s 11. listopadem a bílým koněm. Víte však, proč se vůbec slaví a co všechno je s tímto svátkem spojeno?

Kde se vzal Martin?

Většina lidí má u nás datum i svatého Martina spojeného s příchodem zimy a taky i s hody. Magické datum a i samotný Martin, však ve skutečnosti se zimou i se spoustou jídla, měli společného jen pramálo. Martin nejezdil ani na bílém koni, ba se ani neládoval husami. On to byl totižto v reálu poustevník. A proč se stal tak slavným?

Někdy okolo roku 335 našeho letopočtu se vracel do svého ležení a potkal žebráka, kterému daroval polovinu svého pláště, aby neumrzl. Z Martina se stal pak biskup a jeden z nejslavnějších světců, který chtěl být vzorem ostatním v soucitu s chudými. Dbal velké střídmosti, kdežto dnes se lidé v tento den cpou doslova k prasknutí. Živil se pouze zeleninou. Snad jen nově vzniklá tradice spojená se sběrem potravin potřebným do potravinových bank, má s ním symbolicky nejvíce společného.

 Svatomartinské posvícení

A kde se vzalo to bláznovství s husami? No kde, u řezníků. Opět je to komerce, reklama a boj o peníze. Sedláci jednoduše potřebovali prodat to, co za ten rok odchovali (v té době neexistovaly lednice a moc zpracovatelských možností nebylo). Vymysleli si proto historku o tom, že se světec prý jednu dobu ukrýval v husím hejnu. Historka nebyla sice důkladně dotažená do konce, nicméně efekt měla, stejně jako když křesťanská církev chtěla potlačit pohanské oslavy zimního slunovratu. I řezníkům tento příběh husy prodával ve velkém. Když se na to dívali vinaři, došlo jim, že to je dobrý nápad, který by bylo dobré využít, protože právě v té době se stáčí první víno. A tak i když byl chudák svatý Martin ve skutečnosti abstinent, udělali z něj alkoholika.

 Zajímavosti spojené se svatým Martinem

 Další české tradice, které byly spojené se svatým Martinem

O svatém Martinu se kromě husy pekly i martinské rohlíky. Čeledi končívala sjednaná služba, vyplácela se jim mzda a buď se jim o rok prodloužila dohoda anebo se vydávali hledat nového hospodáře. V tento den se rovněž konaly výroční dobytčí trhy. Na mnoha místech se konaly poutě. Uzavíraly se smlouvy mezi obcí a obecním pastýřem, ovčákem, ponocným a dalšími lidmi.

 Svatomartinská koleda

Koledovat se chodilo nejen na Štěpána nebo Mikuláše, ale i na Martina. Již od 14. století tento den patřil chudým žákům, kanovníkům a katům, těm však koledu zakázali již koncem 14. století.

Momentálně jsem online (Na Vaší otázku odpovím do 5 minut.)

Kartářka Iveta - výklad karet

Znamení Kozoroh
Specializace Výklad karet
Zaměření Andělské karty, cikánské karty, tarotové karty

Pro výklad karet používám cikánské, tarotové i andělské karty, se kterými mám velmi dobré zkušenosti a vím, že výklad právě z těchto karet spolehlivě funguje. S pomocí karet určím nejen obecně Vaši budoucnost, ale můžeme se zaměřit také na jednotlivé oblasti Vašho života, jako je zdraví, finance, láska.

Zašlete mi SMS ve tvaru KARTA datum narození, jméno a otázku na číslo 903 55 60

Zavolejte mi na číslo 906 90 01 02 a zadejte mojí linku 61

Zašlete mi SMS ve tvaru KARTA datum narození, jméno a Vaši otázku na číslo 903 55 60 Zavolejte mi na číslo 906 90 01 02 a zadejte mojí linku 61

Moje stránka, otázky a ohlasy

Podobné články

Jak na tom jsou jednotlivá znamení

Hvězdy toho ovlivňují doopravdy mnoho. Mohou nejen za to jací jsme, jak vypadáme a co máme rádi, ale za i to, zda jsme Kolumbové, domácí peciválové, plážoví povaleči anebo dobrodruzi. Hvězdy ví dokonce také i proč cestujeme a jak se na svých cestách chováme. Nevěříte? Pojďte se spolu s námi o tom přesvědčit.

Codex gigas

Codex gigas, neboli Ďáblova bible, je legendární česká kniha, která byla napsána počátkem 13. století v podlažickém klášteře u Chrudimi. Kniha je unikátní nejen pro pro svou velikost a váhu (měří 92x50,5x22 centimetrů a váží úctyhodných 78 kilogramů), díky čemuž je tou největší rukopisnou knihou na světě, ale i pro svůj obsah.

Zelené děti z Woolpitu

Jednou z největších záhad světa, která do dnešních dnů nebyla vysvětlena je objevení dvou malých dětí na okraji jedné malé anglické vesničky zvané Woolpit. Stalo se tomu ve dvanáctém století a nejzajímavější na této záhadě je to, že měly zelenou kůži, oblečení z neznámého materiálu a mluvily jazykem, který nikdo neznal.

Stalo se tomu v roce 1173, kde asi 10 kilometrů od obce místní našli sedět hocha a holčičku zelené barvy. 8 století po události tuto záhadu stále ještě nikdo nerozluštil. Zaznamenána je v místní kronice kronikářem Williamem z Neuburghu a opatem Ralphem z Coggeshallu.