Tajemství vánoční hvězdy

Typickou vánoční květinou je vánoční hvězda, čili poinsettia, nebo také pryšec nádherný. Nedorazil k nám z Asie, jak by se mohlo zdát, ale z Mexika. Jmenuje se po Mexičanovi Joelovi Poinsettovi (velvyslanec země), který ji v roce 1828 představil Spojeným státům.

Jak jsme se dostali k vánoční hvězdě

Trvalo nějakou dobu, než se vánoční hvězda stala oblíbenou. Ke spojení s Vánoci pak potřebovala ještě několik dalších let navíc. Stalo se tomu až v třicátých letech minulého století. Nejde tedy zas o tak hluboký zvyk, jak by se mohlo zdát.

 Jak se vánoční hvězda stala vánočním symbolem

Obliba této květiny rychle vzrůstala. Zpočátku byla z Mexika do Ameriky dopravována po železnici, ale brzy ji začali v USA pěstovat i sami. Za spojení s Vánoci pak může Johny Carson a Bob Hope.Carson i Hope. kteří využili podobnost červených listů Betlémské hvězdě.

Stejně, jako to bylo u nás s husou na svatého Martina, tak tomu tedy bylo i v Americe s vánoční hvězdou. Jde jednoduše o rafinovaný marketingový tah, který ve skutečnosti s Vánocemi nemá nic společného. Snad tedy jen to, že její listy se barví v daném ročním období. V USA se nakonec proslavila natolik, že zde do dnešních dnů slaví 12. 12. den poinsettie.

 Co jste možná nevěděli

Víte, že až do 90 let minulého století na vánoční hvězdu tu měla monopol rodina Eckových? Ta si toto postavení uchovala takřka 90 let. Může za to skutečnost, že to byl právě on, kdo zdokonalil techniku roubování a šlechtění této krásné rostliny. Své technologické procesy pečlivě udržovaly v tajnosti.

 Vánoční hvězda, rostlina Aztéků

Aztékové jí říkali Cuitlaxochiti, což v překladu představuje rostlinu rostoucí ve zbytcích půdy. Aztékové ji neužívali k okrase na Vánoce, ale k výrobě červeného barviva anebo také ke snižování horečky.

 Legenda spojená s pionsetií

Říká se, že v 16. století byla v Mexiku jedna mladá a velmi chudá dívka, která neměla na dárek Ježíškovi k oslavě jeho narození. Anděl jí prý poradil, aby pro něj natrhala obyčejný plevel rostoucí u cesty a aby jej položila na kostelní oltář. Z plevelu se pak na oltáři staly karmínové květy, staly se poinsettiemi. Od 17. století ji jako dekoraci začali užívat františkáni. Květ jim připomínal betlémskou hvězdu a barva krev Ježíše.

Momentálně jsem online (Na Vaší otázku odpovím do 5 minut.)

Kartářka Kateřina - pomoc s láskou a vztahy

Znamení Ryby
Specializace Andělské karty, tarotové karty,
Zaměření Láska a vztahy, karmické vztahy, rodinné konstelace

Láska je nejvyšším a také nejvíce komplikovaným citem, který působí v životě mnoho štěstí, ale i trápení a smutku. Poradím Vám s Vaším stávajícím vztahem a neštastně zamilovaným pomohu získat lásku milované osoby. Vím, že láska často bolí a partnerské vztahy jsou mnohy obtížné, společnými silami vše napravíme.

Zašlete mi SMS ve tvaru MILOVAT datum narození, jméno a otázku na číslo 903 55 60

Zavolejte mi na číslo 906 90 01 02 a zadejte mojí linku 60

Zašlete mi SMS ve tvaru MILOVAT datum narození, jméno a Vaši otázku na číslo 903 55 60 Zavolejte mi na číslo 906 90 01 02 a zadejte mojí linku 60

Moje stránka, otázky a ohlasy

Podobné články

Výklad tarotu devět mečů

Výklad tarotových karet táhne pozornost společnosti již po několik století. Lidi zajímá, co se bude dít a jak skutečnosti mohou ovlivnit, nebo jak se dál v životě rozhodnout. Dost také se lidé obrací na tarotové karty s žádostí o výklad čistě ze zvídavých důvodů a pro zábavu. Mnohé však výklad překvapí.