Betlémská hvězda

Narození Ježíše prý zvěstovala betlémská hvězda, kdo z nás však ví, co to ve skutečnosti bylo? Přestože je betlémská hvězda zobrazována jako kometa, zda to kometa vskutku byla, toť otázka. Astronomové měli dilema. Šlo vskutku o jedinečný úkaz na nebi, kometu nebo nějakou konjunkci planet?

První problém, s nímž se museli astronomové poprat, bylo skutečné datum narození Ježíše, protože k němu doopravdy nedošlo 24. 12. roku 0. Toto datum si tam dala církev, aby mohli víru lépe propagovat a bojovat s pohanskými oslavami slunovratu. V té době navíc ani žádný rok nula neexistoval, ten vymyslel mnich Dionysius Exiguus, který sestavoval křesťanské schéma a uvažoval, co by tak kam mohl za významné datum dát, aby to vypadalo věrohodně. Vůči Velikonocům, tedy dalšímu pohanskému svátku, který potřeboval potlačit, zde byl i zimní slunovrat. Během své práce se však dopustil několika pochybení, což jej usvědčilo z toho, že si pravdu přinejmenším poupravil tak, jak se mu to hodilo a také tak, aby křesťanství udělal významnějším. Dnes bychom tohoto člověka označili za PR specialistu.

 Betlémskou hvězdou mohla být ve skutečnosti konjunkce Jupitera se Saturnem

První, kdo hledal seriózní vysvětlení betlémské hvězdy byl astronom a matematik Johannes Kepler, který mimochodem působil i na dvoře Rudolfa II. Kepler přišel v roce 1603 s úvahou, že onou betlémskou hvězdou by ve skutečnosti mohla být konjunkce Saturna a Jupitera. Dodnes však není jasné, zda právě tato konjunkce byla tou pravou belémskou hvězdou. Konjunkce Jupiteru se Saturnem proběhly asi sedm let před naším letopočtem, 29. 5., 30. 9. a 7. 12. I zde je otázka, zda nešlo o symboliku, protože Jupiter je považován za královskou hvězdu a Saturn zase za ochránce Židů. Ke konjunkci navíc mělo dojít v souhvězdí ryb, jež jsou považovány za symbol posledního věku, konce významné etapy a příchodu mesiáše. Jsou symbolem křesťanství.

 A kde tedy přišli lidé ke kometě?

Ve 14. století dostal za úkol italský malíř Giotto di Bondone vyzdobit kapli Scrovegni v Padově. Jednou z nich je i freska Klanění tří králů, která zachycuje narození Krista. A právě na ní je zobrazena Haleyova kometa. Ta se v roce 1301 objevila na nebi a Bondoneho natolik okouzlila, že ji tam nakreslil. Jde o její vůbec první vyobrazení a asi zde můžeme hledat skutečný původ betlémské hvězdy.

Momentálně jsem online (Na Vaší otázku odpovím do 5 minut.)

Kartářka Lída - andělské karty

Znamení Beran
Specializace Pomoc v obtížných životních situacích
Zaměření andělské karty, magie

Zeptejte se na Váš osud přímo Vašich andělů. Andělské karty jsou propojením právě s těmito anděli, kteří Vás opatrují a provázejí Vaším životem. Andělé Vám pomáhají splnit životní poslání a úkoly, díky kterým se stáváte lepšími.

Zašlete mi SMS ve tvaru ANDELSKA datum narození, jméno a otázku na číslo 903 55 79

Zavolejte mi na číslo 906 70 01 02 a zadejte mojí linku 62

Zašlete mi SMS ve tvaru ANDELSKA datum narození, jméno a Vaši otázku na číslo 903 55 79 Zavolejte mi na číslo 906 70 01 02 a zadejte mojí linku 62

Moje stránka, otázky a ohlasy

Podobné články

PARTNER PODLE HVĚZD - RAK

RAK UVÍTÁ VODNÍ DRUHY

Je jasné, že Rak potřebuje k životu vodu a partnera, který s ním v té vodě vydrží. Proto vás asi nepřekvapí, že mu budou dobrými společníky Štír, Ryba nebo jiný Rak. Tam, kde jsou společné sny a přání, vládne porozumění a harmonie. Mohou se společně věnovat cestě za vodou i po souši: milují cestování a společně si tuto radost mohou dopřávat nepřetržitě. Rak je tichá bytost, ale budete-li chtít, odváže se a vyrazí i do společnosti – tedy za předpokladu, že tam budete i vy.

HOROSKOP 2015 BLÍŽENCI

Ani pro vás, milí Blíženci, to nebude lehké období. Nebuďte sobečtí a nezmatkujte. Počítejte s prověřením vaší psychické stability. Zkuste zkrotit svou bezmeznou důvěřivost a nenechte si mazat med kolem úst. Sladké řeči a lichotky budou zaznívat ze všech stran, ale málokdy budou mít upřímný základ. Pokuste se být asertivní a naučte se říkat ne, může vám to pomoci zachránit vztah nebo dosáhnout povýšení v zaměstnání. Bude se vám to v tomto roce hodit víc než kdy jindy. Blíženci mají tu smůlu, že jsou rozdvojeným znamením a střídavě převládá jedna nebo druhá osobnost, ukrytá v duši tohoto zrozence. Už teď jste náchylní k depresím a letošní rok s vámi pořádně zacloumá. Než se rozhodnete co a jak, počítejte v duchu do deseti, hodně spěte a odpočívejte. Zkuste také meditaci v rytmu relaxační hudby: pročistí mysl a pomůže vám utřídit myšlenky. Budete potřebovat jasnou hlavu.