Ájurvéda
Ájurvéda je u nás známá především pro své čaje, avšak nejen těch se toto indické lékařství dotýká. Patří k alternativním metodám lékařství, jež vzniklo ve védském období, tedy asi v době před 2000 lety. Ájurvédští lékaři dodnes k léčbě užívají bylinné preparáty, jógu a masírování.
Ájurvéda je považována za nejstarší a nejholističtější systém, který se věnoval péči o zdraví. Následně z ní vychází o něco mladší čínská i klasická západní medicína. Jde sice o alternativní medicínu, avšak Světová zdravotnická organizace WHO ji uznává.
Principy Ájurvédy
Ájurvéda má celistvý přístup, při němž se zabývá léčbou příčiny nemoci, nezajímá se pouze o příznaky. Snaží se o zachování rovnováhu v těle. Kromě toho se věnuje i prevenci a prodloužení věku života. Součástí této medicíny je i vhodně zvolená strava, správná životospráva, užívání vhodně zvolených bylinných přípravků, absolvování masáží a provozování jógy. Ájurvéda uznává individuální přístup.
Nemoci podle Ájurvédy
Základem zdraví je rovnováha těla a mysli. Už tehdy odborníci hlásali, že mysl a tělo jsou spojené nádoby. Je proto důležité, jak žijeme, jak myslíme, co jíme, i to, kde pracujeme. Byla to právě Ájurvéda, která jako první přišla s myšlenkou, že stav mysli ovlivňuje celý organismus.
Jaké jsou hlavní léčebné techniky
Základem léčby ájurvédou je aromaterapie, bylinná léčba, dechové cvičení, detoxikace zvaná Pančakarma, širodhara přinášející hluboké zklidnění, výživa, meditace, jóga, meditace, olejové masáže a terapie za užití barev a kamenů.
S čím si dokáže poradit Ájurvéda
Základem terapie je snaha přivést tělo i duši zpět do rovnováhy. Dokáže si hravě poradit s rýmou i nachlazením. Detoxikuje organismus. Může vám pomoci s růstem vlasů. Hračkou jsou pro ni rovněž i infekty horních dýchacích cest. Zmírní projevy alergie, astmatu i artritidy. Pomůže vám odbourat stres a úzkost, čímž druhotně může pomoci i vaší páteři, kolenům anebo ledvinám.