Henna

Již řadu tisíciletí, se zejména v asijských zemích (v Indii, Maroku, Pákistánu, Jemenu, Afghánistánu, Libyi, Súdánu, Íránu a Somálsku), pěstuje hennovník bílý, který se suší a drtí na jemný prášek zelené a hnědočervené barvy. Ten se pak pro velké množství pigmentů (zejména těch červených) užívá k barvení vlasů, nehtů, kůže, hedvábí a vlny.

Z historie užívání henny

Kromě barvení se henna přidává i do kosmetických přípravků. Využívány jsou i její léčebné účinky, a to zejména k regeneraci a zpevnění vlasů, k léčbě lupů, u alergických reakcí, k léčbě mykóz a ekzémů. Má rovněž i antimikrobiální a antiseptické účinky. Již ve starověkém Egyptě se užívala vedle barvení vlasů rovněž i k mumifikaci, jako protijed a afrodiziakum. Egypťanky se hennou líčily. Malovaly si s ní také rty a nehty.

 Henna součást rituálů a obřadů

Henna se do dnešních dnů užívá (zejména v islámských zemích) v rámci různých rituálů a tradičních obřadů. Malby s motivy pávu jsou známé jako Gujarati a Marwari a marockým tradičním geometrickým obrazcům se říká African mehendi. Podle mýtů měly Avalonské kněžky na čele hennou namalovaný symbol půlměsíce. Sumerové zase půlměsíc s osmicípou hvězdou jako symbol zasvěcení sumerské bohyni Innanny. Obdobně tomu je i u egyptských bohyň Isis, Hathor a Nut. I ony byly ozdobeny srpkem měsíce obráceným vzhůru jako symbol posvátného ženství.

 Posvátné tetování

Toto malování hennou funguje jako posvátné tetování, které mělo a stále má svůj smysl i význam. symbolizuje příslušnost k určitému kmeni, stavu a doprovází i různé rituály přechodu, jimiž si daný člověk prošel. Jde o ochranné symboly. Dotyčného pomalovaného zasvěcují duchovní cestě.

 Henna v Indii

V Indii a na celém středním východě se užívá ke zdobení celého těla. Nezdobí se s ní však pouze ženy, ale i muži a děti. Před svatbou si hennou nevěsty zdobí tělo bohatými ornamenty, které jí mají zajistit zdraví, plodnost a štěstí v manželství. Na ruce, paže a kotníky zručné malířky malují především přírodní motivy, jako ptáky a květiny. V některých oblastech Indie se hennou malují i dlaně ženicha.Symbolizuje to totiž hlubokou lásku mezi mužem a ženou.

 Henna na Blízkém východě

Ženy z Blízkého východu se hennou zdobí každých 14 dní. Na ruce, ale i nohy, si malují bohaté ornamenty, které připomínají jemnou květinovou krajku. Této ozdobě se říká Rajasthani. Malují se obvykle při večerní modlitbě, protože věří, že moc henny je právě v noci největší.

Momentálně jsem offline (Na Vaši otázku odpovím do 24 hodin.)

Kartářka Karin - snář a výklad snů

Znamení Štír
Specializace Výklad významu snů
Zaměření Kyvadlo, magie, tarotové karty

Většina snů má buď zcela zřejmý nebo skrytý význam. Jmenuji a Karin a zabývám se výkladem snů, které často bývají předzvěstí budoucnosti Vaší nebo vašich blízkých. Sny často také zobrazují Vaši přítomnost a Vaše skutečně city a pocity. Odhalím skutečný význam těchto snů a pomohu Vám vyřešit současné i budoucí problémy. 

Zašlete mi SMS ve tvaru SNY datum narození, jméno a otázku na číslo 903 55 79

Zavolejte mi na číslo 906 70 01 02 a zadejte mojí linku 62

Zašlete mi SMS ve tvaru SNY datum narození, jméno a Vaši otázku na číslo 903 55 79 Zavolejte mi na číslo 906 70 01 02 a zadejte mojí linku 62

Moje stránka, otázky a ohlasy

Podobné články

Pochopte své temné já

Po celý život hrajeme různé role. Záleží, kde právě jsme, s kým jsme a co děláme. A tak jsme dítětem, sourozencem, školákem, studentem, milencem, zaměstnancem, šéfem, rodičem i manželem. Je zcela přirozené, že každé naše já se ve své roli chová zcela jinak. A to proto, že necháváme za sebe promlouvat jinou část svého já.

Výklad tarotu královna mečů

Sedmdesát osm karet tarotových slouží k výkladu budoucnosti a odpovídání na zdánlivě svízelné otázky situací, které v životě mohou nastat. Lidé se na karty obrací nejčastěji v zoufalství, ale někteří i pravidelně. Každý si názor na karty může utvořit vlastní, ale fakt, že se používají několik stovek let, hovoří jistě dost jasně.