Tajemství bezu

Černý bez patří k významným tuzemským léčivým rostlinám, jimž se přikládá i magická moc. Zajímavé u nich je, že se usadí pouze tam, kde se jí to samotné líbí. Zahradníci jej proto kupodivu dnes moc nemají rádi. V minulosti tomu však bylo úplně jinak. Inu, ne nadarmo se říkalo: “Před heřmánkem smekni a před bezem klekni”. Jde o lék proti devíti nemocem a v minulosti byl považován za bylinu magickou.

Bez černý poznáte snadno, je to totiž ohromný keř, který někdy přerůstá až v strom, který zkrášluje své okolí svými květy a pak svými plody. Rozkvétá v květnu a v červnu výraznými krémově bílým květy, které omamně voní. Po odkvětu se z květů vyvinou drobné kuličky, které na podzim dozrávají do temně vínové barvy. Na bobulkách si pak v zimě s oblibou pochutná nejen ptactvo. I když právě oni rozšiřují semínka po okolí.

Léčivé účinky bezu

To, že je bez léčivý, se ví už od pravěku. Lidé jej sušili a spolu s medem a citronem připravovali jako lék proti nachlazení. Čaj totiž účinně vyvolává pocení a snižuje teplotu. Příznivě rovněž působí na dýchací cesty, kde usnadňuje odkašlávání. Bez rovněž detoxikuje. Bezové květy pak napomáhají v boji proti dně, vysoké hladině kyseliny močové, při problémech spojených s močovými cestami a otoky. Bezový čaj odvodňuje, snižuje krevní tlak a upravuje zažívání. Kromě toho všeho, co jsme již zmínili, jsou rovněž připisovány pozitivní účinky na křečové žíly, bolesti hlavy, obličeje, zubů a uší. Snižuje nervové bolesti, bolesti trojklanného nervu a také ničí i baktérie. Užívá se i k obkladům při bolestech zad, vyhřezlé meziobratlové ploténky a ischiasu. Bezové plody je možno používat pouze po tepelné úpravě anebo sušené. Jinak jsou stejně jako kořeny, kůra a listy jedovaté. Při správném užití působí plody analgeticky a pozitivně na trávicí systém.

Využití

Možná jste to nevěděli, ale květenství je možno namáčet do těstíčka a smažit ho podobně jako květák. Tomuto jídlu se říkalo kosmatice. Z květů se také vyrábí i bezová šťáva nebo sirup. Jejím kvašením pak vzniká osvěžující limonáda. Ze sušených květů se pak dělá léčivý čaj. Z bezinek, tedy plodů bezu, se pak vyrábí sirup, marmeláda, likér a víno.Farmacie má zájem především o květy, které také vykupují.

Magie bezu

Naši předkové měli k bezovým keřům ohromný respekt. Netroufali si je pokácet. Byl vnímán jako ochránce domu a rodiny. Dokázal prý člověka zbavit jakékoli choroby. Kdo bezový keř bezdůvodně odstranil, toho potkalo velké neštěstí. Pokud už to bylo nezbytné, měli keř odprosit v kleče modlitbou. Keltové věřili, že je černý bez tvoří bránu do jiného světa a také i místo, kde se ukrývají víly. Bezové větvičky se tradičně užívaly k různým obřadům, a to i k těm pohřebním, napříč celou Evropou. Na bezovém keři se prý oběsil také Jidáš. Z bezového dřeva se vyrábí hudební nástroje. Hra na ně pak prý pozitivně působí na lidskou psychiku. Dříve tradičně novomanželé dostával vždy jednu rostlinku bezu jako svatební dar.

Momentálně jsem online (Na Vaší otázku odpovím do 5 minut.)

Kartářka Kateřina - pomoc s láskou a vztahy

Znamení Ryby
Specializace Andělské karty, tarotové karty,
Zaměření Láska a vztahy, karmické vztahy, rodinné konstelace

Láska je nejvyšším a také nejvíce komplikovaným citem, který působí v životě mnoho štěstí, ale i trápení a smutku. Poradím Vám s Vaším stávajícím vztahem a neštastně zamilovaným pomohu získat lásku milované osoby. Vím, že láska často bolí a partnerské vztahy jsou mnohy obtížné, společnými silami vše napravíme.

Zašlete mi SMS ve tvaru MILOVAT datum narození, jméno a otázku na číslo 903 55 60

Zavolejte mi na číslo 906 90 01 02 a zadejte mojí linku 60

Zašlete mi SMS ve tvaru MILOVAT datum narození, jméno a Vaši otázku na číslo 903 55 60 Zavolejte mi na číslo 906 90 01 02 a zadejte mojí linku 60

Moje stránka, otázky a ohlasy

Podobné články

HOROR V AMITYVILLE 3: Uzavření kruhu

Manžele Warrenovi se k případu nedostali náhodou. Vše bylo na popud New Yorské televizní stanice, která se o příběh začala zajímat. V podstatě jen reagovali na poptávku trhu, protože diváci byli chtivý příběhů o domě v Amityville. Všudypřítomná hrůza a zděšení kolem masového vyvraždění rodiny neutichali a lidé chtěli vědět víc. Možná je ale více nežli holá fakta zajímala duchařská historka a byli ochotni uvěřit všemu. Reportérka Laura Didio kontaktovala nejprve George Lutze a poté manžele Warrenovi. Ti na její žádost přijeli i s dalšími kolegy z řad spiritistů, okultistů a parapsychologů. Večer 6. března 1976 vstoupili společně dovnitř, aby začali s natáčením. „V tom domě bylo něco víc než jedna entita. Vlastně toho bylo mnohem víc. Jako byste stáli přímo nad pekelnou jámou. Popisovat to všechno nemá smysl. V každém případě, nešlo o klasický případ posedlosti, který jsme do té doby znali z praxe,“ komentuje události Lorraine.

Výklad tarotu páže mečů

Tarotových karet je v celém balíčku sedmdesát šest a každá z nich má svůj vlastní význam. Karty se používají k předvídání budoucnosti po mnoho let, století a přežily i takové nepřízně osudů, jako byly nejen světové války, ale především čarodějnické procesy. Tarotové karty jsou v poslední době dost populární.

Imbolc

Hned na počátku února, 1. 2. až 2.2., nastane jeden ze čtyř hlavních keltských svátků, dodnes jej najdete v irském kalendáři. Jde o svátek zvaný Imbolc nebo Imbolg, česky také Hromnice (ty jsou však křesťanskou alternativou tohoto svátku). Dle keltských kultur je spojen s prvními náznaky jara. Původně byl tento svátek zasvěcen bohyni Brigid. Ve Skotsku je znám i jako svátek La Fheill, V Irsku La Fhéile Bríde a ve Walesu jako Gwyl Fair. Tento den je znám i pro své tradiční předpovídání počasí, tedy zejména příchodu jara.