Tajemství bezu

Černý bez patří k významným tuzemským léčivým rostlinám, jimž se přikládá i magická moc. Zajímavé u nich je, že se usadí pouze tam, kde se jí to samotné líbí. Zahradníci jej proto kupodivu dnes moc nemají rádi. V minulosti tomu však bylo úplně jinak. Inu, ne nadarmo se říkalo: “Před heřmánkem smekni a před bezem klekni”. Jde o lék proti devíti nemocem a v minulosti byl považován za bylinu magickou.

Bez černý poznáte snadno, je to totiž ohromný keř, který někdy přerůstá až v strom, který zkrášluje své okolí svými květy a pak svými plody. Rozkvétá v květnu a v červnu výraznými krémově bílým květy, které omamně voní. Po odkvětu se z květů vyvinou drobné kuličky, které na podzim dozrávají do temně vínové barvy. Na bobulkách si pak v zimě s oblibou pochutná nejen ptactvo. I když právě oni rozšiřují semínka po okolí.

Léčivé účinky bezu

To, že je bez léčivý, se ví už od pravěku. Lidé jej sušili a spolu s medem a citronem připravovali jako lék proti nachlazení. Čaj totiž účinně vyvolává pocení a snižuje teplotu. Příznivě rovněž působí na dýchací cesty, kde usnadňuje odkašlávání. Bez rovněž detoxikuje. Bezové květy pak napomáhají v boji proti dně, vysoké hladině kyseliny močové, při problémech spojených s močovými cestami a otoky. Bezový čaj odvodňuje, snižuje krevní tlak a upravuje zažívání. Kromě toho všeho, co jsme již zmínili, jsou rovněž připisovány pozitivní účinky na křečové žíly, bolesti hlavy, obličeje, zubů a uší. Snižuje nervové bolesti, bolesti trojklanného nervu a také ničí i baktérie. Užívá se i k obkladům při bolestech zad, vyhřezlé meziobratlové ploténky a ischiasu. Bezové plody je možno používat pouze po tepelné úpravě anebo sušené. Jinak jsou stejně jako kořeny, kůra a listy jedovaté. Při správném užití působí plody analgeticky a pozitivně na trávicí systém.

Využití

Možná jste to nevěděli, ale květenství je možno namáčet do těstíčka a smažit ho podobně jako květák. Tomuto jídlu se říkalo kosmatice. Z květů se také vyrábí i bezová šťáva nebo sirup. Jejím kvašením pak vzniká osvěžující limonáda. Ze sušených květů se pak dělá léčivý čaj. Z bezinek, tedy plodů bezu, se pak vyrábí sirup, marmeláda, likér a víno.Farmacie má zájem především o květy, které také vykupují.

Magie bezu

Naši předkové měli k bezovým keřům ohromný respekt. Netroufali si je pokácet. Byl vnímán jako ochránce domu a rodiny. Dokázal prý člověka zbavit jakékoli choroby. Kdo bezový keř bezdůvodně odstranil, toho potkalo velké neštěstí. Pokud už to bylo nezbytné, měli keř odprosit v kleče modlitbou. Keltové věřili, že je černý bez tvoří bránu do jiného světa a také i místo, kde se ukrývají víly. Bezové větvičky se tradičně užívaly k různým obřadům, a to i k těm pohřebním, napříč celou Evropou. Na bezovém keři se prý oběsil také Jidáš. Z bezového dřeva se vyrábí hudební nástroje. Hra na ně pak prý pozitivně působí na lidskou psychiku. Dříve tradičně novomanželé dostával vždy jednu rostlinku bezu jako svatební dar.

Momentálně jsem online (Na Vaší otázku odpovím do 5 minut.)

Kartářka Lída - andělské karty

Znamení Beran
Specializace Pomoc v obtížných životních situacích
Zaměření andělské karty, magie

Zeptejte se na Váš osud přímo Vašich andělů. Andělské karty jsou propojením právě s těmito anděli, kteří Vás opatrují a provázejí Vaším životem. Andělé Vám pomáhají splnit životní poslání a úkoly, díky kterým se stáváte lepšími.

Zašlete mi SMS ve tvaru ANDEL datum narození, jméno a otázku na číslo 903 55 60

Zavolejte mi na číslo 906 90 01 02 a zadejte mojí linku 62

Zašlete mi SMS ve tvaru ANDEL datum narození, jméno a Vaši otázku na číslo 903 55 60 Zavolejte mi na číslo 906 90 01 02 a zadejte mojí linku 62

Moje stránka, otázky a ohlasy

Podobné články

Rok rudé opice

8. 2. 2016 vstoupíme dle čínského kalendáře do roku Rudé ohnivé opice, zvířete na sto honů prohnaného, neskutečně chytrého, veselého i potměšile veselého. V tomto roce můžeme čekat všechno. Poženeme se na horské dráze jednou nahoře a během mžiku sekundy hlavou dolů. Přesto i ve chvílích, když už si budeme myslet, že je zle, že danou věc nevyřešíme, ona náhle s lehkým úšklebkem přijde s řešením, jež rozcupuje nepřítele na malinkaté kousíčky.

Dělení magie

Síla a moc, jak ovlivnit osud, ale i někoho jiného. To je magie, tajemná síla, kterou je možno využít ve svůj prospěch, nebo také prospěch někoho jiného a také, bohužel i v neprospěch. To je již úděl obecné magie, která je dělí, jak mnozí vědí – na černou, tu temnou a bílou, tedy pozitivní magii, jenže jsou i další druhy magií, které lze uplatnit.