Lupercalie

Lupercalie jsou tradičním římským svátkem všech pastevců, který se odehrával každý rok v době od třináctého do patnáctého února. Slavnosti měli očistit celé město od zlých duchů, upevnit zdraví a podpořit plodnost všeho živého. Svátek byl znám i pod názvem Februatus.

O Luperkáliích

Později byl znám i jako Purifications anebo Pugings, což jsou slova spojena s očistou. Februatus je zas název spojený s měsícem únor. Zvyk spadá do hlubokých tradic spojených s očistou. To vlastně i únor znamená. Febri je totiž latinsky horečka, ale také očista, čištění se od jedů, pocení. Svátek je zasvěcen bohu Lupercovi.

Lupercalia jsou však i nějakým způsobem spojeny i s antickým řeckým svátkem známým jako Arcadian Lykaia, který se věnuje vlkodlakům, jejich bohům a vlkům. Jelikož Řím je úzce spjat s vlčicí, která se ujala Romula a Réma, je uctívání vlků poměrně logické.

Obřad na krátký čas zanikl v průběhu občanských válek na konci Římské republiky, ale záhy potom byl obnoven Augustem. Za následný zánik pak mohou křesťané, kteří se ho snažili vytěsnit a nahradit jiným uměle vytvořeným svátkem zvaným Candlemas. Čili jak z očisty všech po dlouhé zimě a době infekcí udělali křesťané nečistou ženskou, která je trestána za porod tím, že po porodu dítěte nesmí chodit do kostela. A jelikož dcery jsou méně ceněné, za ně je trestána ještě více. Nějak se to hodně odchýlilo od původní myšlenky.

Za dob, kdy se slavily Luperkálie, scházeli se lidé u jeskyně v Římě, kde podle legendy vlčice vychovala Romuluse a Remuse a docházelo zde k obětování kozy a psa. Následně se tu dva mladí muži pomazali krví z obětovaných zvířat, oblékli si zvířecí kůži a obíhali vrchol Palatinu a šlehali kolemjdoucí, především však ženy, tenkými řemínky. To mělo zajistit budoucí hojnost, plodnost a zdraví celého města. Chráněn měl být i dobytek před vlky.

Momentálně jsem online (Na Vaší otázku odpovím do 5 minut.)

Kartářka Renáta - Věštírna a věštění budoucnosti

Znamení Lev
Specializace Magie, tarotové karty, kyvadlo
Zaměření Věštění budoucnosti

Otevřte dveře k bráně osudu, zastavte se a hleďte na Váš budoucí život. Mé jméno je Renáta a věštění budoucnosti a pomoc lidem je pro mne životním posláním. Společně nahlédneme do Vaší blízké i vzdálenější budoucnosti.

Zašlete mi SMS ve tvaru ESO datum narození, jméno a otázku na číslo 903 55 79

Zavolejte mi na číslo 906 70 01 02 a zadejte mojí linku 60

Zašlete mi SMS ve tvaru ESO datum narození, jméno a Vaši otázku na číslo 903 55 79 Zavolejte mi na číslo 906 70 01 02 a zadejte mojí linku 60

Moje stránka, otázky a ohlasy

Podobné články

TAJEMNÁ MÍSTA V TUZEMSKU: NAVŠTIVTE MÍSTA JAKO Z HORORU 1.

Zajímáte se o tajemno a lákají vás místa opředená děsivými příběhy? Nevysvětlitelné záhady a skutená tajemství jsou pro vás to pravé? Rádi byste vyrazili, ale nevíte kam? Nemusíte cestovat za hranice, najít je totiž můžete i u nás – tedy pokud na to máte odvahu. Potemnělé kostely, kde docházelo k obětování ďáblu, opuštěné domy s krvavými skvrnami na své minulosti, podivné léčebny pro choromyslné, studny, na jejichž kamenných skružích najdete dodnes stopy nehtů utonulých.

Jak poznat zlého člověka

Rozeznat dobrého člověka od toho zlého není jednoduché. Většina z nás přeci jen stále věří, že v každém dřímá něco dobrého, bohužel faktem je, že někdo je prostě zlý a ničím tuhle věc nezměníte. Dobro v něm prostě nenajdete. Potkat ho můžete kdekoliv a kdykoliv. Jde obvykle o záludného člověka, který se zpočátku jako zlý vůbec nemusí jevit, protože zlo často zůstává skryto velice hluboko. Když je zlo na povrchu, poznáte ho hned a toto dilema nemusíte řešit. Tak tomu však bývá pouze málokdy. Otázkou rovněž je, jaké vlastnosti člověk musí mít, abychom jej považovali za zlého. Tohle je dost subjektivní. Každý máme v tomto hranice nastaveny trochu jinak. Existují však jisté varovné signály, které by nás měly na zlého člověka upozornit.

Protože, co si budeme povídat, nejhorší je takové zlo, které není poznat.