Co bychom měli jíst v zimě

Skutečně můžeme v zimě jíst cokoliv na co máme chuť? Tradiční česká kuchyně s příchodem chladných dní zažívá velké orgie. Nastává totiž doba zabíjaček, hodů a obžerství. V tomto období dochází ke zvýšené konzumaci tučných jídel. Není to nebezpečné?

V minulosti byly zimy delší a mnohem tužší. Lidé neměli tak dokonalé oblečení. Pohybovali se venku při velmi nízkých teplotách. Žili kratší dny. Méně svítili. Méně topili. Jídelníček nebyl tak pestrý, jako tomu je dnes. Byl za to energeticky vydatnější. Vážně si myslíte, že i dnes potřebujete stejně vydatný jídelníček?

 Co tedy jíst a pít během zimy, abychom se udrželi v kondici?

Stravování v zimě by se v současnosti nemělo příliš odlišovat od toho letního, tedy alespoň, co se výživové hodnoty týče. V zimě potřebujeme zvýšené množství vitamínů a minerálů. Už i proto, že naše strava je na čerstvé ovoce přirozeně chudší.

 A co dělat, abychom se zahřáli?

V zimě není vhodné konzumovat studené jídla a nápoje, zbytečně jimi totiž své tělo zatěžujeme. To samé platí i o mléce a mléčných výrobcích. Pokud se chcete zahřát, pijte spíše teplé nápoje, zkusit můžete i čerstvé zeleninové šťávy. Pozor si dejte na citrusy. Do svého jídelníčku zařaďte mrkev, celer, petržel, zelí, hrušky, jablka a ořechy. Velmi dobře tělu dělá kvašená zelenina. Teplými jídly a nápoji v zimě tělu dodáte snadno ztrácející se energii. Doba přeje rybám a drůbeži. Pravidelná porce masa je pro vás důležitá. I proto je toto období dobou pečených a dušených mas s omáčkami. Nebojte se luštěnin, pohanky, ovesných vloček a jáhel. Nezapomeňte na prohřívací koření (curry, papriku, pepř, hřebíček, chilli, badyán nebo skořici). Nepodceňujte sílu polévek. Kvalitní vývary jsou obzvláště v tomto období k nezaplacení. A pozor, vážně je nemusíte zahušťovat jíškou. Hutným krémům a omáčkám se v zimě spíše vyhněte, stejně jako těm smaženým.

Momentálně jsem online (Na Vaší otázku odpovím do 5 minut.)

Věštkyně Iveta - výklad karet

Znamení Kozoroh
Specializace Výklad karet
Zaměření Andělské karty, cikánské karty, tarotové karty

Pro výklad karet používám cikánské, tarotové i andělské karty, se kterými mám velmi dobré zkušenosti a vím, že výklad právě z těchto karet spolehlivě funguje. S pomocí karet určím nejen obecně Vaši budoucnost, ale můžeme se zaměřit také na jednotlivé oblasti Vašho života, jako je zdraví, finance, láska.

Zašlete mi SMS ve tvaru KARTARKA datum narození, jméno a otázku na číslo 903 55 79

Zavolejte mi na číslo 906 70 01 02 a zadejte mojí linku 61

Zašlete mi SMS ve tvaru KARTARKA datum narození, jméno a Vaši otázku na číslo 903 55 79 Zavolejte mi na číslo 906 70 01 02 a zadejte mojí linku 61

Moje stránka, otázky a ohlasy

Podobné články

HOMEOPATIE V BARVÁCH: MODRÁ

Babičky ji používali do koláčů, knedlíku nebo jako zavařeninu: brusnice borůvka je rozená léčitelka. Dříve měla i své místo mezi alkoholickými nápoji: vinaři z jejich plodů vyráběli víno. Její použití v kuchyni je známo snad všem, především díky nejrůznějším sladkým pokrmům a moučníkům, avšak její místo v medicíně její mnohdy odpírání a zůstává v pozadí pomyslné rivalky brusnice brusinky. Tato velmi léčivá rostlina z čeledi vřesovcovitých zlepšuje zrak, trávení, léčí močové ústrojí, hojí kůži a jak jinak – je to účinný antioxidant. Hojně jsou také vyzdvihovány její dezinfekční účinky.

Kategorie: Homeopatie Zdraví hubnutí a diety

Oregano - Dobromysl

Jednou z magických bylin, jaké známe, je oregano, čili dobromysl. Oblíbená to rostlinka, kterou hojně užíváme v kuchyni. Esence z ní se užívá i v parfumérii. Jde o tradiční českou bylinku, která se pěstovala za okny jako talisman radosti a útěchy. Snítky bylinky se v dávných dobách uchovávali ve škapulířích pro štěstí.

Kategorie: Mystika Duchovní život Zdraví