Imbolc

Hned na počátku února, 1. 2. až 2.2., nastane jeden ze čtyř hlavních keltských svátků, dodnes jej najdete v irském kalendáři. Jde o svátek zvaný Imbolc nebo Imbolg, česky také Hromnice (ty jsou však křesťanskou alternativou tohoto svátku). Dle keltských kultur je spojen s prvními náznaky jara. Původně byl tento svátek zasvěcen bohyni Brigid. Ve Skotsku je znám i jako svátek La Fheill, V Irsku La Fhéile Bríde a ve Walesu jako Gwyl Fair. Tento den je znám i pro své tradiční předpovídání počasí, tedy zejména příchodu jara.

Jde o původní termín pro odstrojování stromečků, které se nějak omylem u nás zažilo na Tři krále, kteří však s tím nemají absolutně nic společného. Svátek se slaví přesně půli mezi zimním slunovratem a jarní rovnodenností. Od tohoto dne svou moc opět získává světlo, které začne posilovat a temnotu zatlačovat do kouta. Svátek je symbolickým protějškem Lughnasadu, tedy nastává zde doba příprav na první práce oproti podzimnímu času na sklizeň.

 Bridgit, patronka svátku Imbolc

Hlavní patronka, bohyně Brigit, je trojjedinou bohyní, která bývá zobrazována v bílých šatech a symbolizuje čistotu a nevinnost. Možná jste to nevěděli, ale právě díky ní se nevěsty oblékají do bílých šatů, a proto se jim v angličtině říká bride. Brigid je bohyně inspirace, učení, je to léčitelka i zastánkyně opuštěných. Milovali ji nejen v Irsku a Anglii, ale po celé Evropě. Zasvěcovaly se jí studně i léčivé prameny.

 Symbol Imbolce

Významným symbolem svátku je tzv. Brigitin kříž, který se váže ze slámy a větviček, který se zavěšuje na vstupní dveře. Někdy byly i zapalovány a vyhazovány k nebi, aby posílily moc Slunce.

 Tradice a rituály prováděné na tento svátek

V tento den se rovněž před domy zapalovaly ohníčky, stejně tak i v domech svíčky tzv. Hromničky, které měly dům ochránit před temnými sílami, ale i před bouřemi, blesky a vichřicemi. Plamen svíčky měl dům očistit od temných sil. Světlo ohňů a svící zde symbolizuje návrat Slunce. Ohně se slavnostně zapalují, stejně jako se zhasínají. Konaly se tradiční průvody s pluhem ozdobeným bílými, stříbrnými a žlutými pentlemi. Děti v maskách koledovaly o nějaký ten pamlsek. Po poli se rozhazovaly kousky jídla, obětiny, které měly naklonit přírodní duchy. Pekly se speciální koláče a také se tancovalo a hostilo. Nepřipomíná vám to náhodou nám dodnes známý masopust? Ten je přece také o maskách a koledách. A dále zde máme i plesovou sezónu a karnevaly.

Je to ideální doba pro věštění z vodní hladiny, lesklých předmětů a barevných kamínků.

Momentálně jsem online (Na Vaší otázku odpovím do 5 minut.)

Kartářka Renáta - Věštírna a věštění budoucnosti

Znamení Lev
Specializace Magie, tarotové karty, kyvadlo
Zaměření Věštění budoucnosti

Otevřte dveře k bráně osudu, zastavte se a hleďte na Váš budoucí život. Mé jméno je Renáta a věštění budoucnosti a pomoc lidem je pro mne životním posláním. Společně nahlédneme do Vaší blízké i vzdálenější budoucnosti.

Zašlete mi SMS ve tvaru ESOTERIKA datum narození, jméno a otázku na číslo 903 55 60

Zavolejte mi na číslo 906 90 01 02 a zadejte mojí linku 60

Zašlete mi SMS ve tvaru ESOTERIKA datum narození, jméno a Vaši otázku na číslo 903 55 60 Zavolejte mi na číslo 906 90 01 02 a zadejte mojí linku 60

Moje stránka, otázky a ohlasy

Podobné články

Bílá magie

Začínající čarodějky se s ní seznamují a také s ní začínají. Důležité je vědět, co je bílá magie a co vše obsahuje, a také se dozvědět i o černé magii, protože s tou si je neradno zahrávat. Může sice donutit mnoho záležitostí převést na svojí stranu a to i negativně, ale právě to je nebezpečné, protože se snadno může obrátit proti dotyčnému pokušiteli. Proto je doporučováno, držet se pouze bílé magie.

Záhady světa – kruhy v obilí

Lány s obilím jsou nejspíš útočištěm mnoho vtipálků, jak si někteří vysvětlují záhadné obrazce neobilnatých polích. Jsou však lidí, kteří věří na mimozemskou civilizaci a také to, že právě skrze kruhy a jiné útvary, které se čas od času na polích vyskytují, jsou právě dílem, nějakým znamením mimozemšťanů, jež nám tím chtějí něco sdělit. Jsou i lidí, kteří si tuto skutečnost vysvětlují jako účinek přírodních sil.