Imbolc

Hned na počátku února, 1. 2. až 2.2., nastane jeden ze čtyř hlavních keltských svátků, dodnes jej najdete v irském kalendáři. Jde o svátek zvaný Imbolc nebo Imbolg, česky také Hromnice (ty jsou však křesťanskou alternativou tohoto svátku). Dle keltských kultur je spojen s prvními náznaky jara. Původně byl tento svátek zasvěcen bohyni Brigid. Ve Skotsku je znám i jako svátek La Fheill, V Irsku La Fhéile Bríde a ve Walesu jako Gwyl Fair. Tento den je znám i pro své tradiční předpovídání počasí, tedy zejména příchodu jara.

Jde o původní termín pro odstrojování stromečků, které se nějak omylem u nás zažilo na Tři krále, kteří však s tím nemají absolutně nic společného. Svátek se slaví přesně půli mezi zimním slunovratem a jarní rovnodenností. Od tohoto dne svou moc opět získává světlo, které začne posilovat a temnotu zatlačovat do kouta. Svátek je symbolickým protějškem Lughnasadu, tedy nastává zde doba příprav na první práce oproti podzimnímu času na sklizeň.

 Bridgit, patronka svátku Imbolc

Hlavní patronka, bohyně Brigit, je trojjedinou bohyní, která bývá zobrazována v bílých šatech a symbolizuje čistotu a nevinnost. Možná jste to nevěděli, ale právě díky ní se nevěsty oblékají do bílých šatů, a proto se jim v angličtině říká bride. Brigid je bohyně inspirace, učení, je to léčitelka i zastánkyně opuštěných. Milovali ji nejen v Irsku a Anglii, ale po celé Evropě. Zasvěcovaly se jí studně i léčivé prameny.

 Symbol Imbolce

Významným symbolem svátku je tzv. Brigitin kříž, který se váže ze slámy a větviček, který se zavěšuje na vstupní dveře. Někdy byly i zapalovány a vyhazovány k nebi, aby posílily moc Slunce.

 Tradice a rituály prováděné na tento svátek

V tento den se rovněž před domy zapalovaly ohníčky, stejně tak i v domech svíčky tzv. Hromničky, které měly dům ochránit před temnými sílami, ale i před bouřemi, blesky a vichřicemi. Plamen svíčky měl dům očistit od temných sil. Světlo ohňů a svící zde symbolizuje návrat Slunce. Ohně se slavnostně zapalují, stejně jako se zhasínají. Konaly se tradiční průvody s pluhem ozdobeným bílými, stříbrnými a žlutými pentlemi. Děti v maskách koledovaly o nějaký ten pamlsek. Po poli se rozhazovaly kousky jídla, obětiny, které měly naklonit přírodní duchy. Pekly se speciální koláče a také se tancovalo a hostilo. Nepřipomíná vám to náhodou nám dodnes známý masopust? Ten je přece také o maskách a koledách. A dále zde máme i plesovou sezónu a karnevaly.

Je to ideální doba pro věštění z vodní hladiny, lesklých předmětů a barevných kamínků.

Momentálně jsem online (Na Vaší otázku odpovím do 5 minut.)

Kartářka Zdeňka - budoucnost dítěte

Znamení Beran
Specializace Andělské karty, tarotové karty, astrologie
Zaměření Dětské horoskopy, budoucnost dítěte

Specializuji se na výklad budoucnosti dětí, protože vím, že mnohé z ní se dá často ovlivnit a pozměnit k lepšímu. Vyložím Vám životní cestu a významné okamžiky, které Vašeho potomka čekají a na které je vhodné se připravit. 

Zašlete mi SMS ve tvaru DETI datum narození, jméno a otázku na číslo 903 55 79

Zavolejte mi na číslo 906 70 01 02 a zadejte mojí linku 61

Zašlete mi SMS ve tvaru DETI datum narození, jméno a Vaši otázku na číslo 903 55 79 Zavolejte mi na číslo 906 70 01 02 a zadejte mojí linku 61

Moje stránka, otázky a ohlasy

Podobné články

Překvapivá fakta o astrologii, o nichž jste zřejmě nevěděli

Astrologie je představována jako věda, která je spojena s předpokládanými vlivy hvězd a planet na člověka i na pozemské události. Vzhledem k tomu, že vesmír je stále po mnoha stránkách neznámý. Stále ještě nevíme spoustu odpovědí. Řada lidí se stále ke hvězdám obrací s hledáním odpovědí. S astrologií jsou tak spojena zajímavá fakta, o nichž jste možná neměli ani ponětí.