Jak dlouho slavíme Silvestra

Silvestr je posledním dnem v roce. Na první dojem se ale jedná o naprosto normální den. Není to dokonce ani žádný svátek. Lidé se přesto na tento den těší a trhají se z otěží. Kde se tu vzaly silvestrovské oslavy? 

Historie oslavování Silvestra
Pokud jste si mysleli, že Silvestra oslavujeme na popud vděku nějakému knězovi se jménem Silvestr, jste na omylu. Sice se nám to před lety snažili v kostele namluvit, ale ve skutečnosti lidé konec roku oslavovali již od dávné doby. S příchodem křesťanství se bohužel staly tyto pohanské radovánky nevítané a nepodporované, a proto se je snažili nahradit pohádkou o pronásledování kněze Silvestra, císařem Diokleciánem, který se nakonec stal papežem a stal se jedním z prvních křesťanských uctívaných světců.
Éra křesťanských silvestrovských oslav v Evropě začala až v 16. století, jako křesťanské poděkování Kristu za dobré prožití uplynulého roku. Za nějaké veselí to však nebylo možno označit. Za toto poděkování obdržely almužnu.


Moderní slavení Silvestra
Moderní radovánky přišly až v 19. století s rozvojem ekonomiky a průmyslu. S příchodem této moderní doby, bohatnutí společnosti, emancipace žen, se silvestrovské oslavy stávaly více společenské, více okázalé, s větším množstvím pokrmů a nápojů. V této době se také objevil i půlnoční přípitek a přání toho nejlepšího v novém roce.  Dnešní chlebíčky, obložené mísy,  jednohubky a malé zákusky se však na slavnostních stolech objevily až ve dvacátém století. 

Na venkově však i v této době velké oslavy nebyly, zato se udržovaly různé zvyky a obyčeje (nesmělo se třeba v tento den sušit prádlo, ometaly se plotny apod.).

Nejbouřlivější oslavy proběhly na přelomech století a tisíciletí, tedy v letech 1899/1900 a 1999/2000. V té době se slavilo v ulicích, restauracích, organizovaly se velkolepé zábavy a show. Byl to velice nákladný večer, který vyvrcholil o půlnoci s doprovodem velkolepých ohňostrojů.

Ať už jste zastáncem bujarých oslav, či nikoliv, faktem je, že závěr roku je pro každého pokaždé jiný a nový rok se sebou nese různé očekávané i neočekávané změny. Je to proto doba, kdy se ohlížíme zpět, bilancujeme, plánujeme, čeho bychom ten další rok chtěli dosáhnout, co vylepšit. 
Přeji vám do nového roku, aby se vám všechny vaše touhy a přání vyplnily, drželo se vás pevné zdraví, měli jste štěstí i lásku a abyste dokázali ve vašich předsevzetích vydržet. 

Momentálně jsem online (Na Vaší otázku odpovím do 5 minut.)

Kartářka Lída - andělské karty

Znamení Beran
Specializace Pomoc v obtížných životních situacích
Zaměření andělské karty, magie

Zeptejte se na Váš osud přímo Vašich andělů. Andělské karty jsou propojením právě s těmito anděli, kteří Vás opatrují a provázejí Vaším životem. Andělé Vám pomáhají splnit životní poslání a úkoly, díky kterým se stáváte lepšími.

Zašlete mi SMS ve tvaru ANDELSKA datum narození, jméno a otázku na číslo 903 55 79

Zavolejte mi na číslo 906 70 01 02 a zadejte mojí linku 62

Zašlete mi SMS ve tvaru ANDELSKA datum narození, jméno a Vaši otázku na číslo 903 55 79 Zavolejte mi na číslo 906 70 01 02 a zadejte mojí linku 62

Moje stránka, otázky a ohlasy

Podobné články

Metody věštění budoucnosti z křišťálové koule

Zahledět se do budoucnosti je lákadlem, které přivádí pozornost již asi patnáct století, dle dochovaných dokumentů. Obecně věštění z křišťálové koule nejen že je samo o sobě zajímavé, ale také atraktivní třeba jen z estetické stránky. Možná právě pro to, se o tuto techniku mnoho lidí zajímá a chce si nechat budoucnost od znalce, věštitele vyčíst, předpovědět.

Jak poznat, že jste se stali obětí černé magie

Vedle bílé magie existuje i magie černá, negativní, která chce lidem jen uškodit. Přesněji, ten, kdo ji užívá chce někomu ublížit, poškodit mu zdraví anebo jej dokonce touží sprovodit ze světa. Jedním z nejznámějších projevů černé magie je přitom prokletí.

Chcete poznat, zda jste se nestali obětí černé magie? Máme pro vás informace, díky nimž to zaručeně poznáte.