Jak dlouho slavíme Silvestra

Silvestr je posledním dnem v roce. Na první dojem se ale jedná o naprosto normální den. Není to dokonce ani žádný svátek. Lidé se přesto na tento den těší a trhají se z otěží. Kde se tu vzaly silvestrovské oslavy? 

Historie oslavování Silvestra
Pokud jste si mysleli, že Silvestra oslavujeme na popud vděku nějakému knězovi se jménem Silvestr, jste na omylu. Sice se nám to před lety snažili v kostele namluvit, ale ve skutečnosti lidé konec roku oslavovali již od dávné doby. S příchodem křesťanství se bohužel staly tyto pohanské radovánky nevítané a nepodporované, a proto se je snažili nahradit pohádkou o pronásledování kněze Silvestra, císařem Diokleciánem, který se nakonec stal papežem a stal se jedním z prvních křesťanských uctívaných světců.
Éra křesťanských silvestrovských oslav v Evropě začala až v 16. století, jako křesťanské poděkování Kristu za dobré prožití uplynulého roku. Za nějaké veselí to však nebylo možno označit. Za toto poděkování obdržely almužnu.


Moderní slavení Silvestra
Moderní radovánky přišly až v 19. století s rozvojem ekonomiky a průmyslu. S příchodem této moderní doby, bohatnutí společnosti, emancipace žen, se silvestrovské oslavy stávaly více společenské, více okázalé, s větším množstvím pokrmů a nápojů. V této době se také objevil i půlnoční přípitek a přání toho nejlepšího v novém roce.  Dnešní chlebíčky, obložené mísy,  jednohubky a malé zákusky se však na slavnostních stolech objevily až ve dvacátém století. 

Na venkově však i v této době velké oslavy nebyly, zato se udržovaly různé zvyky a obyčeje (nesmělo se třeba v tento den sušit prádlo, ometaly se plotny apod.).

Nejbouřlivější oslavy proběhly na přelomech století a tisíciletí, tedy v letech 1899/1900 a 1999/2000. V té době se slavilo v ulicích, restauracích, organizovaly se velkolepé zábavy a show. Byl to velice nákladný večer, který vyvrcholil o půlnoci s doprovodem velkolepých ohňostrojů.

Ať už jste zastáncem bujarých oslav, či nikoliv, faktem je, že závěr roku je pro každého pokaždé jiný a nový rok se sebou nese různé očekávané i neočekávané změny. Je to proto doba, kdy se ohlížíme zpět, bilancujeme, plánujeme, čeho bychom ten další rok chtěli dosáhnout, co vylepšit. 
Přeji vám do nového roku, aby se vám všechny vaše touhy a přání vyplnily, drželo se vás pevné zdraví, měli jste štěstí i lásku a abyste dokázali ve vašich předsevzetích vydržet. 

Momentálně jsem online (Na Vaší otázku odpovím do 5 minut.)

Kartářka Renáta - Věštírna a věštění budoucnosti

Znamení Lev
Specializace Magie, tarotové karty, kyvadlo
Zaměření Věštění budoucnosti

Otevřte dveře k bráně osudu, zastavte se a hleďte na Váš budoucí život. Mé jméno je Renáta a věštění budoucnosti a pomoc lidem je pro mne životním posláním. Společně nahlédneme do Vaší blízké i vzdálenější budoucnosti.

Zašlete mi SMS ve tvaru ESOTERIKA datum narození, jméno a otázku na číslo 903 55 60

Zavolejte mi na číslo 906 50 01 02 a zadejte mojí linku 60

Zašlete mi SMS ve tvaru ESOTERIKA datum narození, jméno a Vaši otázku na číslo 903 55 60 Zavolejte mi na číslo 906 50 01 02 a zadejte mojí linku 60

Moje stránka, otázky a ohlasy

Podobné články

Nechat nebo nenechat si věštit budoucnost

Je však zajímavé, že věštit budoucnost je všeobecnou veřejností přijímána špatně. Je to jakoby neblahá věc, za kterou by se člověk měl snad stydět. Proč? Když to dělá skoro každý a kdo ne, tak jen proto, že si netroufl a nepřizná to? Tento pocit je v nás zakořeněn ještě z dob, kdy naše ateistická země byla silně věřící a kdy ten, kdo nechodil do kostela, se choval zcela nepatřičně. Tato doba dost tvrdě potírala nejen naši minulost spojenou s pohanskými zvyky, ale tendenci vědět o své budoucnosti něco víc. A přesto se jí to nepodařilo, jen si všimněte vánočních tradic a zvyků. Kolik je v nich různých praktik, které sloužily k předpovězení budoucnosti.