Jak dlouho slavíme Silvestra

Silvestr je posledním dnem v roce. Na první dojem se ale jedná o naprosto normální den. Není to dokonce ani žádný svátek. Lidé se přesto na tento den těší a trhají se z otěží. Kde se tu vzaly silvestrovské oslavy? 

Historie oslavování Silvestra
Pokud jste si mysleli, že Silvestra oslavujeme na popud vděku nějakému knězovi se jménem Silvestr, jste na omylu. Sice se nám to před lety snažili v kostele namluvit, ale ve skutečnosti lidé konec roku oslavovali již od dávné doby. S příchodem křesťanství se bohužel staly tyto pohanské radovánky nevítané a nepodporované, a proto se je snažili nahradit pohádkou o pronásledování kněze Silvestra, císařem Diokleciánem, který se nakonec stal papežem a stal se jedním z prvních křesťanských uctívaných světců.
Éra křesťanských silvestrovských oslav v Evropě začala až v 16. století, jako křesťanské poděkování Kristu za dobré prožití uplynulého roku. Za nějaké veselí to však nebylo možno označit. Za toto poděkování obdržely almužnu.


Moderní slavení Silvestra
Moderní radovánky přišly až v 19. století s rozvojem ekonomiky a průmyslu. S příchodem této moderní doby, bohatnutí společnosti, emancipace žen, se silvestrovské oslavy stávaly více společenské, více okázalé, s větším množstvím pokrmů a nápojů. V této době se také objevil i půlnoční přípitek a přání toho nejlepšího v novém roce.  Dnešní chlebíčky, obložené mísy,  jednohubky a malé zákusky se však na slavnostních stolech objevily až ve dvacátém století. 

Na venkově však i v této době velké oslavy nebyly, zato se udržovaly různé zvyky a obyčeje (nesmělo se třeba v tento den sušit prádlo, ometaly se plotny apod.).

Nejbouřlivější oslavy proběhly na přelomech století a tisíciletí, tedy v letech 1899/1900 a 1999/2000. V té době se slavilo v ulicích, restauracích, organizovaly se velkolepé zábavy a show. Byl to velice nákladný večer, který vyvrcholil o půlnoci s doprovodem velkolepých ohňostrojů.

Ať už jste zastáncem bujarých oslav, či nikoliv, faktem je, že závěr roku je pro každého pokaždé jiný a nový rok se sebou nese různé očekávané i neočekávané změny. Je to proto doba, kdy se ohlížíme zpět, bilancujeme, plánujeme, čeho bychom ten další rok chtěli dosáhnout, co vylepšit. 
Přeji vám do nového roku, aby se vám všechny vaše touhy a přání vyplnily, drželo se vás pevné zdraví, měli jste štěstí i lásku a abyste dokázali ve vašich předsevzetích vydržet. 

Momentálně jsem online (Na Vaší otázku odpovím do 5 minut.)

Kartářka Kateřina - pomoc s láskou a vztahy

Znamení Ryby
Specializace Andělské karty, tarotové karty,
Zaměření Láska a vztahy, karmické vztahy, rodinné konstelace

Láska je nejvyšším a také nejvíce komplikovaným citem, který působí v životě mnoho štěstí, ale i trápení a smutku. Poradím Vám s Vaším stávajícím vztahem a neštastně zamilovaným pomohu získat lásku milované osoby. Vím, že láska často bolí a partnerské vztahy jsou mnohy obtížné, společnými silami vše napravíme.

Zašlete mi SMS ve tvaru MILOVAT datum narození, jméno a otázku na číslo 903 55 60

Zavolejte mi na číslo 906 50 01 02 a zadejte mojí linku 60

Zašlete mi SMS ve tvaru MILOVAT datum narození, jméno a Vaši otázku na číslo 903 55 60 Zavolejte mi na číslo 906 50 01 02 a zadejte mojí linku 60

Moje stránka, otázky a ohlasy

Podobné články

Kouzelná moc kamenů

Je známo, že kameny mají vlastní sílu a moc. Vztahují se obvykle k jistým znamením zvěrokruhu a také přináší kouzelnou moc, posílení silných stránek osobnosti a mohou být tak dobrým amuletem, který přinese potřebné štěstí při důležitých momentech. Jenže kameny toho mohou umět mnohem více. Důležité je vědět, jak s nimi naložit a pracovat.

Dejte si pozor na věci, které vám kradou energii

Rozbité a nefunkční věci

Je absolutním nesmyslem doma skladovat něco, co už ztratilo svou funkci a význam. Pokud je to možné, opravte to a jestli ne, tak se toho prostě zbavte. Je přitom jedno, zda se jedná o kapající kohoutek, naštípnuté talíře, porouchané rádio anebo fotoaparát. Nic, co funguje jen tak na půl, vám do života nepřinese nic dobrého. Věci se budou zadrhávat, příležitosti budou ubývat a peníze budou odtékat.

Lití z olova, tradiční vánoční věštění

Nacházíme se uprostřed předvánočního reje, kdy vedle příprav na Štědrý den, uklízení a pečení, lidé praktikují i celou řadu tradic. Mnoho z nich se týká věštění, kdy se lidé zajímají o to, co nás v budoucnosti čeká a nemine. K těm nejoblíbenějším věštícím starobylým metodám patří lití olova.