VOODOO
Republiku Haiti nalezneme v souostroví Velké Antily. Ayiti je původní jméno obyvatel, které se se vší pravděpodobností stalo právě základem názvu země. Pokud by vás zajímal význam jména, dá se vysvětlit a přeložit jako Země vysokých hor. Tento malebný a mýty opředený stát objevil 5. prosince 1492 Kryštof Kolumbus při své první plavbě. To, co si spojujeme s Haiti dodnes je tajemné umění Voodoo. Zprostředkovanými historkami se totiž obyčejné náboženství, jehož účelem bylo primárně léčit a ochraňovat obyvatele Haiti před zlými duchy a otrokáři, proměnilo v kult černé magie, zaklínání a probouzení mrtvých. Vše je ovšem díky hororové produkci Hollywoodu přitaženo pořádně za vlasy a toto exotické náboženství poměrně dehonestuje.
OD VŠEHO TROCHU
Voodoo se, snad díky střetu koloniálních možností a lehkému doteku přistěhovalců, stalo nevíce promíchaným náboženstvím na světě. Člověk musí věnovat celý jeden den, aby pochopil principy a kořeny této víry, tvrdí nejznámější představitel Voodoo na ostrově. Nese v sobě prvky polyteistického afrického náboženství, katolického náboženství a špetku Indiánské víry. Ovlivnilo jej také vyznání svobodných zednářů a tak by se dalo pokračovat do nekonečna. Právě díky principu zmrtvýchvstání, které v sobě nese křesťanství, indiánská víra i víra černého kontinentu opředená duchy, se nelze divit, že si v době útlaku povolali Haiťané na pomoc před krutými otrokáři zemřelé bojovníky. Vznikl pojem zombie a jeho populární místo v kinematografii a literatuře již nikdo neobsadí.
PANENKA VOODOO
Výroba panenek je součástí víry samé. Stará náboženství v Řecku, Egyptě, Španělsku, nebo Mongolsku jich používala pro manipulaci s reálnou bytostí – tedy člověkem z masa a krve. Prostřednictvím panenky, byli zasvěcení schopni vyléčit nemoci, pomoci od bolestí nebo je naopak přivolat. A právě kvůli účelu zranit nebo ublížit se staly panenky voodoo děsivými nástroji, kterých se chopili také scénáristé. Úkladní nepřátele faraona Ramesse III. Využívali jeho figurku odlitou z vosku, aby na ni přivolaly shluk kleteb a také se jej pokusili pomocí kouzel s ní otrávit. V Řecku to byl sám velký Zeus, který vlastnil nesčetné množství hliněných sošek, s nimiž manipuloval a nebyl to jen on, kdo malicherně zamotával osudy obyčejných smrtelníků. Také Héra nakládala pomocí figurek s osudy lidí pro svoji potěchu a pobavení: lidí umírali, ztráceli se a byli na ně uvaleny kletby.